Online terapi, fiziksel olarak terapiye gitmenin mümkün olmadığı durumlarda belli platformlar üzerinden yapılan görüntülü terapi ve danışmanlık şeklidir. 
Günümüzde bu hizmeti genellikle Zoom, Skype, Facetime ve Whatsapp üzerinden gerçekleştirmekteyiz.
Online Terapi bu günlerde çok sık tercih edilen bir yöntem olsada aslında daha önceden de kullandığımız bir yöntemdi. Genelde şehirdışında oturan, evden çıkmasına engel bir hastalığı bulunan kişiler online terapiyi tercih etmekteydi. Günümüzde Koronavirüsün ( Covid-19 ) tüm dünyada etkili bir şekilde salgın durumuna gelmesinden sonra insanların sağlığı için bir çok terapist online terapi yöntemine dönmüştür. Toplum sağlıkları için bu geçici dönemde tercih edilen bir yöntem olmuştur

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Uzman kişinin ofisine gelerek yapılan seanslarla online yapılan seanslar arasında içerik olarak aslında bir fark yoktur. Hatta sosyal iletişim problemi yaşayan kişiler için online görüşmek daha rahat gelebilir. Genelde dışsal sebeplerden ötürü online terapilerde ses, görüntü ve internetin gitmesi durumu problem teşkil edebilir. Onun haricinde şu durumlara dikkat etmek gerekir:

  • Kamera, ses sistemi ve internetin sorunsuz olduğuna dikkat edilmeli.
  • Seansın gerçekleşeceği odanın sessiz ve kimsenin girip çıkmadığı bir oda olması gerekir.
  • Yapılan seanslar hiç bir şekilde kayıt altına alınmamalı, gizlilik ilkesi ihlal edilmemelidir.
  • Yüz yüze yapılan seanslarda nasıl yemek yemek, bir şeyle uğraşmak doğru değilse online terapide de ona uyulmalıdır.
  • Destek alacağınız uzmanı mutlaka araştırmanız gerekir. Alanda Psikolog ya da Psikiyatris olduğunu söyleyen dolandırıcı bir çok insanla karşılaşabilirsiniz.
  • Online terapi de belli bir süre dahilinde yapılır, size ayrılan zaman diliminde ekran başında olunmalı herhangi bir aksilik durumunda önceden haber verilmelidir.

Online Terapide Hangi Konular İşlenebilir

*Bireyler Sorunlar
*Depresyon
*Panik Atak
*Anksiyete Bozuklukları
*Obsesif Kompulsif Bozukluk(Takıntı)
*İlişki Problemleri

Randevu Al